seo

WordPress Permalink Redirect Plugin Kullanımı

18 Eki, 2008  |  Yazar:  |  Kategori:Wordpress

Worpdresste kalıcı bağlantı yapısını (permalinks) değiştirdiğinizde, google da önceden indexlenmiş olan sayfalarınız 404 hatası döndürmeye başlıyacaktır.Bu hem google üzerinde kırık bağlantılara sahip web sayfası olarak indexlenmeniz yanında, sitenize aradığı içerik için gelen ziyaretçininde sitenizde tatminsizlikle çıkmasına sebep olacaktır.

Bu yüzden permalinks yapısında yapacağınız bir değişiklikten sonra, bu değişikliğin oluşturacağı dezavantajları engellemek için redirect mantığını kullanıcaz.

Bunun için ben Worpdress Permalink Redirect eklentisini kullanıyorum.

Eklentiyi İndirmek İçin : İndir

Kurulumu : Standart olarak indirdiğiniz dosyayı /plugin/ klasörünün altına yükledikten sonra WP admin panelinden plugini aktifleştirin.Ayarlar bölümünde Permalink Redirect başlığının açıldığını göreceksiniz.

Kullanımı :

Admin Panelinde->Ayarlar->Permalink Redirect sayfasına girdiğinizde 3 adte büyük inputbox göreceksiniz. Biz bu örnekte sadece 3. inputbox ı kullanacağız.

Örnek olarak :

Daha önce sitenizin kalıcı bağlantı(permalinks) yapısında /%postname%.php gibi bir yapı kullandığınızı varsayalım daha sonra da bu yapıyı /%postname%/ şekline çevirerek .php uzantısını attınız.Fakat google indexinde hala eski .php uzantılı yazılarınızın linkleri bulunuyor.

Bu durum için :

Permalinks Redirect Uygulaması

Permalinks Redirect Uygulaması

şeklinde gerekli işlemi yaparsanız.İndexteki .php uzantılı yazılarınızda yeni yazılarınıza yönlenmiş olur.

Sizde yorum yapabilirsiniz!

 1. JerenCe  |  Ekim 18th, 2008 at 22:54 #

  İlgilendiğin çok teşekkür ederim. Bu eklentiyi kurmuştum, ama sanırım beceremedim. Yazı oldukça açıklayıcı olduğu için yeniden deneyeceğim. İnşanlah bu sefer olur:)

  JerenCe - Gravatar
 2. JerenCe  |  Ekim 18th, 2008 at 23:07 #

  Yine denedim ve tam da yazdığın gibi yaptım, ama sorun şu ki; sadece ana sayfa görüntülenebiliyor ve 2.3.4.vs sayfalarda döngüsel hata veriyor, görüntülenemiyor.

  JerenCe - Gravatar
 3. Suphi  |  Ekim 19th, 2008 at 00:14 #

  sitende şu anda böyle bir sorun göremiyorum, plugin aktif mi şu anda da?

  Suphi - Gravatar
 4. JerenCe  |  Ekim 19th, 2008 at 00:35 #

  Tabiki aktif değil.

  JerenCe - Gravatar
 5. Suphi  |  Ekim 19th, 2008 at 02:57 #

  tam olarak önceden kullandığın ve yönlendirme yapmak istediğin adresleri yazabilirmisin belki ordan bir sonuç elde edebiliriz

  Suphi - Gravatar
 6. JerenCe  |  Ekim 19th, 2008 at 15:02 #

  Şu anda kullandığım; tarih ve post bağlantısı eski bağlantım zaten, aslında kullandığım sadece post bağlantısıydı. Sonuçda 404 sorununu aşamayınca tarih-posta geri dönmek zorunda kaldım.
  Eklentiyi etkinleştirmeden önce kalıcı bağlantılardan kullanmak istediğim bağlantı biçimi yani sadece postu seçtim ve eklentiyi etkinleştirdim. Ardından Permalink Redirect ayarlarından, yine 3. kısımda aynen eski bağlantı biçimi mi yani tarih post şeklinde yazdım.
  Ve dediğim gibi ana sayfa haricindeki sayfalara ulaşamadım. Ayrıca burada bir hata yapmış olabilirim emin değilim, ama daha önce bulunamayan urllere tıkladığımda direk ana sayfaya yönlendiğini farkettim. Bu durumda eklentiyi etkisiz hale getirip, yeniden eski bağlantı şeklim tarih-posta dönmek zorunda kaldım.

  JerenCe - Gravatar
 7. Suphi  |  Ekim 20th, 2008 at 00:10 #

  @Jerence aklıma gelen olasıklar şöyle

  *.htaccess dosyasında sorun olabilir
  * hostingden kaynaklanıyor olabilir
  * permalink kalıbını yanlış yazıyor olabilirsin…

  Suphi - Gravatar
 8. Hedef Türkçe - Yabancı kelimeler 3 Aralık 2008  |  Aralık 4th, 2008 at 04:22 #

  [...] Yanlış: Bu yüzden permalinks yapısında yapacağınız bir değişiklikten sonra … [...]

  Hedef Türkçe – Yabancı kelimeler 3 Aralık 2008 - Gravatar
 9. Emre Soytürk  |  Ocak 11th, 2009 at 23:59 #

  Merhaba.
  Araştırma yaparken yazınıza rastladım sorunumu dile getirmek istedim çünkü epeydir araştırıyorum ama bir çözüm bulamadım.

  Yapmak istediğim şey şöyle;

  Normalde http://www.siteadresim.com/anahtarkelime/elma/ şeklinde giriş yapıldığında 404 sayfasına yönleniyor. bende 404 sayfasının içeriğini değiştirdim, ve “anahtarkelime/elma” şeklinde gelindi ise “elma” kelimesini işleyip sitem içerisindeki “elma” kelimesi ile alakalı sayfaları listeletiyorum. Tabi “armut” geldiyse armutla alakalıları “domates” geldi ise “domates” ile alakalıları listeliyor vb.

  Doğal olarak google’ın “anahtarkelime/elma” vb. şeklindeki linklerimi indexlemesi gerektiğini düşünüyordum, sonra anladımki 404 sayfasını google abimiz indexlemiyor.

  Şöyle bişey işe yarar diye düşündüm “anahtarkelime/armut” şeklinde gelen linkler 404 sayfasına değilde index sayfama yönlensin, bende şablonlarımdaki index.php dosyamla gelen veriyi işliyim “anahtarkelime” ile gelindi ise “elma”yı alıp elma içerikli konularımı listeliyim. googleda “www.siteadresim.com/ahantarkelime/elma” şeklindeki linklerimi listelesin mutlu mesut olayım :)

  Sonuç olarak hocam biraz uzun oldu kusuruma bakma, ama bunu nasıl yaparım ? ve iyi çalışmalar dilerim.

  Emre Soytürk - Gravatar
 10. eylos  |  Ocak 14th, 2009 at 02:19 #

  Bu eklentinin yeni versiyonu çıkmış. Bahsettiğiniz kutudan artık 3 adet bir de feeburner için de ayrı bir kutu var. Şimdi bunları nasıl dolduracağız? Teşekkürler. Selamlar.

  eylos - Gravatar
 11. Suphi  |  Ocak 14th, 2009 at 17:27 #

  Emre bu tarz bir yönlendirmeyi .htaccess dosyanı basitçe düzenleyerek hazırlıyabilirsin.
  301 redirect .htacces şeklinde arama yaparsan bu konuda yeterli dökümanı bulabilirsin.

  Suphi - Gravatar
 12. sevg,  |  Mayıs 25th, 2010 at 02:44 #

  wordpress de seo yapmak gerçekten çok önemli. çok güzel bir makale olmuş teşekkürler…

  sevg, - Gravatar
 13. mircindir  |  Kasım 24th, 2010 at 13:24 #

  Güzel bir makale. Saolasin.

  mircindir - Gravatar
 14. Demreli  |  Mart 16th, 2011 at 14:53 #

  Hocam eklentiyi kurdum fakat çalışmadı yardım etme imkanın var mı ?

  Demreli - Gravatar
 15. Suphi  |  Mart 19th, 2011 at 15:24 #

  Merhaba Demreli,

  bu yazıyı uzun bir süre önce yazdığım için eklenti güncelliğini kaybetmiş olabilir. Şöyle bir eklenti buldum bunu deneyebilirsin :

  http://wordpress.org/extend/plugins/permalink-redirect/

  Suphi - Gravatar

Yorum Yazabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

seo