seo

Türkiye’ye Füze Kalkanı

15 Haz, 2007  |  Yazar:  |  Kategori:Kendi Kendim
Haber:  Türkiye'ye Füze Kalkanına Yeşil Işık

Resmi büyütmek için tıklayın

Washington’un Orta Avrupa’ya Yönelik Füze Kalkına Destek Verilirken Türkiye’nin de Dahil OlduÄŸu Güney Avrupa Ãœlkelerini de Kapsayan Ek Bir Füze Kalkana ‘YeÅŸil Işık’ Yakılması Dünyada Yankı Buldu.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün katılımıyla Brüksel’de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında Rusya’nın tüm itirazlarına karşın Washington’un Orta Avrupa’ya yönelik füze kalkına destek verilirken Türkiye’nin de dahil olduÄŸu Güney Avrupa ülkelerini de kapsayan ek bir füze kalkanına iliÅŸkin etüdlere “yeÅŸil ışık” yakılması dünyada yankı buldu.

NYT: TÜRKİYE İÇİN KISA VE ORTA MENZİLLİ FÜZE SİSTEMİ

New Yort Times gazetesi, Rusya Devlet BaÅŸkanı Putin’in Azerbaycan önerisine karşın NATO Savunma Bakanlarının Bush yönetiminin füze kalkanı projesine destek verdiklerini belirtti. NATO askeri uzmanlarının ayrıca, Washington’un Orta Avrupa için önerdiÄŸi sistemin kapsamadığı müttefikler için kısa ve orta menzilli bir füze savunma sistemiyle korumalarına iliÅŸkin etüdler yapacaklarını kaydederken bu ülkelerin arasında Türkiye, Yunanistan, Romanya ve Bulgaristan’ı saydı.

FT: NATO BAKANLARI SONRAKÄ° ADIM ATTI

Ä°ngiliz Financial Times gazetesi, NATO toplantısına iliÅŸkin haberinde, “NATO bakanları, tiyatro füze savunma sistemi olarak adlandırılan ve ABD sisteminin kapsamadığı, Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya ülkelerini korumaya yönelik olan sonraki adımı attılar” diye yazdı. Gazete, savunma sisteminin baÅŸlangıç unsurlarının 2010 yılına kadar konuÅŸlandırılabileceÄŸini, 2015 yılına kadar da tam operasyonel olabileceÄŸini kaydetti.

LE MONDE: NATO YEŞİL IŞIK YAKTI

Fransız Le Monde, Rusya’nın itirazları ve alternatif önerilerine karşın NATO‘nun adım attığına dikkat çekerken “Kuzey Atlantik Ä°ttifakının 26 bakanı, Amerikan projesi ile korunmayacak Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’yı kapsama alınmasına olanak saÄŸlayacak bir NATO kalkanı konusunda bir etüd yapılmasına yeÅŸil ışık yaktı” deÄŸerlendirmesini yaptı.(ANKA) (Ankara Haber Ajansı) 15.06.2007 10:22

Sizde yorum yapabilirsiniz!

Yorum Yazabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

seo