seo

SEO – Url Yapısı

31 Eki, 2008  |  Yazar:  |  Kategori:SEO

Bir site üzerinde arama motoru optimizasyonu çalışmasına başlamadan önce tasarlanması gereken bir konudur link yapısının düzenlenmesi.Sitenizdeki kalıcı bağlantıların (permalink) içeriğinizle alakalı kelimelerden oluşması, sizi arama sonuçlarında eşleşme oranını arttırarak üst sıralara çıkmanızı kolaylaştırır.

Çokça kullanılan içerik yönetim sistemleri (CMS) olan WordPress , Joomla, vbulletin vs.. gibi sistemlerde link yapınızı seo uygulamanızı kolaylaştıracak şekle çeviren (SEF) eklentiler hali hazırda mevcut.

Daha önceden bir yazıda anlattığım wordpress permalink düzenlemesini okuyarak, benimde sıkça kullandığım wordpress sisteminin permalink yapısını kavrıyabilirsiniz. (yazıya burdan ulaşabilirsiniz.)

Tavsiye Edilen URL Yapısı:

www.siteadi.com/kategori-adi/yazi-adi/

Bu tarz bir permalink çalışmasını wordpress tabanında geliştirmeye başladığım www.dokumanarsivi.com adresinde deneme fırsatı buldum ve yazı linkleri şu şekilde oluşur şekilde düzenlemeyi başardım.

http://www.dokumanarsivi.com/egitim/ingilterede-ingilizce-egitim-butcesi/

NOT :  * Alt klasör sayısı max. 2 -3 olmalıdır.

http://www.dokumanarsivi.com/egitim/dil-egitimi/okul/butce/ingilterede-ingilizce-egitim-butcesi/

bu tarz bir link yapısı tavsiye edilmez.

Aslında temel olarak bu tarz link yeniden yapılandırmanın temelinde Apache’nin (web sunucusu) mode_rewrite ile getirdiği yeniliktir.Bu sayede .htaccess dosyalarını kullanarak url leri tekrardan yazdırabilir ve yönlendirebiliriz.

.htaccess ile link yapılandırma ve yönlendirme ile ilgili ayrıntılı bir yazı hazırlıyarak kısa süre içerisinde bu yazıya linkini ekleyeceğim.

Sizde yorum yapabilirsiniz!

 1. Ertan  |  Şubat 4th, 2009 at 19:28 #

  Selamlar.
  Öncelikle bilgilendirici yazılarınız için teşekkürler.
  Ben php de yeniyim ve veritabanı mantığını kavrayıp sayfalama metoduyla katgoriler üzerinden içerik görüntüleyen basit bir kişisel site yapıyorum. Bunu tabiki site yapmaktan çok kendimi geliştirmek için yapmaya çalışıyorum.

  Şimdi benim sizden bir ricam olacak hazır seo üzerine bilgilendirici bir makale yazmışsınız benimde kafamdaki soru işaretine bir nebze cevap olursanız sevinirim.

  Bunu
  Örnek link : “www.siteadi.com/index.php?sayfa=sayfa&id=1″

  Bu tarzda nasıl yaparım
  Olması gereken : http://www.siteadi.com/kategori-adi/yazi-adi/

  Daha doğrusu mantık nedir bununla ilgili bir makale isteğinde bulunabilirmiyim. Teşekkürler

  Ertan - Gravatar

Yorum Yazabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

seo