seo

İçerik Hırsızlığına Son Kampanyası – IHE Eklentisi

29 Kas, 2008  |  Yazar:  |  Kategori:php, Projelerim, Teknik Destek, Wordpress

Herkese merhaba bir pazar sabahına da saat 13:40 itibariyle başlamış oldum. Hemen mailleri, geleni gideni kontrol ederken MaviGenç blogunun yazarı Mert’in sayesinde içerik hırsızlığı ile ilgili başlatılmış mim kampanyasından haberdar oldum.

Daha önce bu alanda bir yazı yazdığım için olsa gerek, bu konuya olan duyarlılığım blog camiasında da bilinir. Bu konuyla ilgili Volkan ( t-infection )  la da konuşmuşluğumuz oldu ve bir süre (okuldan eve otobüste dönerken) düşündükten sonra, sanırım sonuca en çok yaklaştıracak çözüm fikri aklıma geldi. Fakat vizeler bir yandan iş bir yandan derken bir türlü gerekli yazılımı geliştirecek vakti bulamadım. Bunun için de askıda bekliyen projemi böyle de bir kampanya ile duyarlılık artmışken açıklamak istiyorum ki bazı arkadaşlar geliştirip bunu tüm dünyanın kullanımına sunabilsin. Fazla uzatmıyorum hemen anlatıyorum :

WordPress IHE Eklentisi

Amacı : İçerik Hırsızlığını Engellemek

Yöntemi : WordPress yazılarınızın görüntülenme esnasında resme çevirerek (bunun gibi)  yayınlanması ve hotlinkle sistemiyle bu resimlerin dışarda kullanılmasını engelleme temeline dayanıyor.

Püf Noktaları :

 • Yazılarınızı resme çevirdiğiniz zaman sayfa üzerindeki oturumunun ayarlanması
 • Yazıların botlar ve örümcekler için normal versionla yayınlanması ( if HTTP_REFERER != Google Then yazıları resme çevir)

Kaynaklar :

* image.php dosyası ( Yazıyı Resme Çevirmek için – GD)

Üst düzey bir programcı değişim fakat geliştirilme süresinde yaşanabilecek kilitlenme noktalarında ya da alternatif yöntem arayışı yaşanan tüm süreçlerde bu yazının altından geliştirmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağım.

Herkese hayırlı olsun….

Mim : t-infection , serkan urhan, yakuter, eburhan, godoro

Sizde yorum yapabilirsiniz!

 1. meRt  |  Kasım 29th, 2008 at 19:05 #

  Öncelikle duyarlılığın için teşekkürler! Eklenti yapılırsa gerçekten çok işe yarıyacak. Eklentiyi yapacak birileri çıkar umarım.
  Kolay gelsin..

  meRt - Gravatar
 2. FeRHaD  |  Kasım 30th, 2008 at 03:36 #

  Aslında eklenti fikri iyi ama yetersiz. Biraz caydırıcı bir yöntem ama kopyala yapıştır seçeneğinden çok da zor değil.
  Resme sağ tıkla, Farklı Kaydet, Ortam ekle, resim seç, yükle… karşında.
  Çok isteyen bir OCR programı ile resimdeki yazıyı da metin haline getirebilir. Bu tür bir yöntem uzun zamandır düşünülüyor ve uygulayan siteler bile var ama yazının OCR yapılmasını önlemek için arkaplana da tonla karışık renkler, okumayı engelleyen grafikler koyuyorlar.

  FeRHaD - Gravatar
 3. Suphi  |  Kasım 30th, 2008 at 11:03 #

  Yalnız şöyleki ferhat ; içerik hırsızları neden kopyalayıp kendi sitesinde kullanıyor hit+reklam geliri, fakat burdan resmi söylediğin gibi farklı kaydet -> yükle diyerek kullanmaya başladığında kendisinde bu eklenti gibi bir sistem olmadığından hiçbir arama motoru o içeriği web sayfasından okuyamıyacak.

  Ayrıca OCR yazılımlarının piyasada türkçe yazılımlar için pek başarılı olmadığını biliyorum yani bunu çevirmesi zor ki diyelim çevirdi ya da oturdu baştan resme bakıp yazdı.O zamanda ne diyelim helal olsun :)

  Suphi - Gravatar
 4. Kurtar KARAKUŞ  |  Kasım 30th, 2008 at 16:59 #

  Ben bunun pek bir işe yaramayacağını düşünüyorum. Ama mutlaka denenmeli. Böyle bir çalışmadan sonra sitenin arama motorları açısından durumu ne olur bilmiyorum… Biz Türkler çok zekiyizdir !

  Kurtar KARAKUŞ - Gravatar
 5. FeRHaD  |  Kasım 30th, 2008 at 21:50 #

  Arama motorlarına orijinal metni göndeririz problem olmaz, onlar metni okur işini yapar ama kullanıcılara resmi göndeririz onlar resimden okur.
  OCR çok garantili olmasa da az sayıdaki Türkçe karakter Bul ve değiştir komutuyla doğrusuyla değiştirilebilir. Resmin alt etiketlerini anahtar kelimelerle ilgili birşeyler yaparlar az da olsa ondan da hit alabilirler yinede.
  En iyisi yazıların kopyasını bulup avukatlara bir e-posta gönderen bir eklenti. :D

  FeRHaD - Gravatar
 6. Suphi  |  Kasım 30th, 2008 at 22:26 #

  ferhad dostum keşke Türkiye’deki adalet sisteminin işleyişine sırtımızı dayayabilsekte o eklentiyi sana hemen yazsam. :)

  Suphi - Gravatar
 7. FeRHaD  |  Aralık 1st, 2008 at 02:34 #

  Haklısın, bütün davalar sonuçlanana kadar ömrümüz biter. :D

  FeRHaD - Gravatar
 8. eylos  |  Ocak 14th, 2009 at 02:34 #

  Fikir güzel

  eylos - Gravatar
 9. Suphi  |  Ocak 14th, 2009 at 17:31 #

  çok basit bir yazılım ama vakit bulup bir türlü tamamlayamadım.Bence de bu konuda yakınan blog yazarı arkadaşlara da çok faydalı bir eklenti olacak.Paylaşıma açtım bir arkadaş geliştirip kullanıma sunar bu fikri diye ama sanırım yeterli değil.

  Benim plugini yazıp, ücretsiz kullanıma sunmam ardından bir hata oluşursa (herhangi birşey olabilir) forumlarda,yorumlarda hakarete uğramam gerekiyor.

  klasik türkiye internet proseduru bu şekilde gelişiyor malesef.

  Suphi - Gravatar
 10. iddaa  |  Mart 4th, 2009 at 13:15 #

  Sonuç ne olur bilmiyorum ama denemekte fayda var,zararı olacağını hiç sanmıyorum.

  iddaa - Gravatar
 11. Ali TOPALOĞLU  |  Mart 12th, 2009 at 04:11 #

  Fikir çok güzel ama ne yazık ki bilinçsiz kullanıcı kitlesinin önüne geçecek bir proje değil. Güzel bir yazıyı kopyalamak isteyen adam bunu her türlü başarır diye düşünüyorum. Önlem almaktan ziyade insanlara “kopyalamayın, orjinal üretin” zihniyetini kazandırabilmek için çalışmak daha yararlı olabilir.

  Saygılar.

  Ali TOPALOĞLU - Gravatar
 12. Suphi  |  Mart 12th, 2009 at 04:22 #

  doğrusun dostum ali fakat malesefki insanlığın gelişimi o aşama da değil.Fakat bu içerik koruma yönteminin birçok içerik hırsızı seviyesi için çözüm olacağını düşünüyorum.Fırsat bulduğum en kısa zamanda da uygulamayı kullanıma sunmayı düşünüyorum.

  Suphi - Gravatar
 13. Ali OKTAY  |  Mart 25th, 2009 at 05:25 #

  Arkadaşlar arama motoruna içeriği göndeririz kullanıcılara görseli sunarız demişsiniz ama yanlışım yoksa bu sefer içerik hırsızı arkadaşlar gider arama moturundan önbelleğe bakarak çalarlar…

  Ali OKTAY - Gravatar
 14. cenk  |  Nisan 11th, 2009 at 21:47 #

  Backlink ve içerik arama programlarıyla içerik çalanları bulabilirsiniz ama tabiki karınca sürüsü gibi hepsi türüyorlar.

  cenk - Gravatar
 15. cihan  |  Nisan 29th, 2009 at 21:07 #

  ne diyim helal olsun yakışır

  cihan - Gravatar
 16. amaç dizayn  |  Mayıs 10th, 2009 at 15:07 #

  Botlar içeriği nasıl okuyor pek kavrayamadım. Açıklar mısın tekrar?

  amaç dizayn - Gravatar
 17. Fevt  |  Haziran 10th, 2009 at 02:35 #

  150 Milyar siteden bahsediliyor.. Bunu nasıl önlüyeceğiz..
  Bu eğer başarılı olursa çığır demektir.Ama tesbit etmekde yetmezki..Birde kaldırtmayla uğracağız..

  Fevt - Gravatar
 18. SEOLOG  |  Temmuz 8th, 2010 at 22:21 #

  gerçekten etik olmayan şeyler, birinin içeriğini çalmak onun hakkını yemek ve ahını almaktır. Bunu kim ister diyoruz kendi kendimize ama yapanlar var malesef.

  SEOLOG - Gravatar
 19. parça kontör  |  Ekim 15th, 2010 at 23:17 #

  maalesef çok doğru şeyler anlatılmış,kul hakkına dikkat etmek lazım

  parça kontör - Gravatar

Yorum Yazabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

seo