seo

GETAFREELANCER.com Freelance Çalışarak Para kazanmak

15 Tem, 2007  |  Yazar:  |  Kategori:Kendi Kendim

İyi günler,

5 ayı aşkın süredir tanıştığım freelance dünyasından size bir pencere açmak istiyorum.Bu 5 aylık sürede orta düzeyde ingilizce ve almancamın yanına edindiğim programlama ve tasarım bilgisiyle 11 projede yer aldım.

Bu projeleri genellikle getafreelancer.com(bildiğim en iyi freelance sitesi) adresinden aldım.İlk önce bu siteyi tanıtmakla başlıyayım.

Getafreelancer.com

Siteden tam anlamıyla faydalanmak için ücretsiz üye olmalısınız.Sistemde 2 çeşit üyelik bulunmakta(iş veren- çalışan).Size uygun olan üyelik seçeneğini seçerek üyeliğinizi tamamladınız.(çalışan olarak kayıtlı üyede proje açabilmektedir.)Bu site üzerinde düşük ücretler ödüyerek birçok kategoride dünyanın her yanından insanlar projeler açmaktadırlar.(çeviri,veri girişi,programlama,yazarlık…)Sizde ilgilendiğiniz kategoride işlere girerek kendi teklifinizi (ücret ve zaman) bırakıp iş verene bir mesajlada bunu bildiriyorsunuz.(mesajda önceki deneyimleriniz vs.. olması daha mantıklı)

Buraya kadar herşey standart düzende işliyor.Buradan sonrasında işverenin sizi seçmesiyle siz söylediğiniz sürede işverenle irtibat içerisinde olarak verdiğiniz sözü yerine getirmeye çalışıyorsunuz.Projeyi başarılı olarak bitirdiğinizi işveren onayladığında siz ona bir yorum yazıyorsunuz oda sizin için bir yorum yazıp puan veriyor.

Ödeme :

Getafreelancer.com sisteminde birçok ödeme şekli bulunmaktadır.Örneğin ağırlıklı benim kullandığım sitede escrow olarak tanımlanan bir sistem var.İşveren ile anlaşıp işi aldığınızda işverenden size escrow ödeme göndermesini istiyorsunuz.Diyelim ki işin değeri 150$ iş sahibi size 150$ lık escrow ödemesini yapıyor.(Escrow ödeme = İşveren ödemeyi getafreelancer havuzuna sizin adınıza yatırıyor,fakat siz çekemiyorsunuz.iş bittiğinde işveren onay veriyor ve siz parayı alıyorsunuz.Yani siz onay vermeden o,işveren onay vermeden de siz parayı alamıyorsunuz.İki taraflı bir güvenlik kurulmuş gittigidiyor mantığına benziyen.)

Sitede İş Almanın Püfleri:

*Ücreti düşük tutabilirsiniz.

*Altın üye olmanız ekstra güven sağlıyacaktır.(Aylık ücreti 12$)

*Devamlı takip ederek yeni iş geldiğinde işverenle ilk irtibata geçen olmaya çalışabilirsiniz seçilme şansınız büyük oranda artar.Çünkü birçok kişi aynı anda aynı işi yapacak beceride bunu unutmayın.ilk olan kazanıyor genelde.)

*İş aldığınız zaman işverenle dialogunuzu iyi tutarak size verdiği puanı etkilemeniz çok önemli.Benim getafreelancer hesabımda şu anda 7 adet yorum bulunmakta ve hepside 10 puan üzerinden değerlendirildi.Bu bana büyük fayda sağlıyor.)Çünkü insanlar çalışanını seçmeden önce yorumlarını kontrol ediyor.

İşler Hakkında Bilgi:

*Çeviri (bir metin olabilir,bir websayfası olabilir,ses kayıtları olabilir bu tarz kaynaklardan istenilden dilde çeviri işleri bulunabilir.)

*Programlama(c,c++,visual basic,delphi,java vs.. birçok programlama dilinde işler çıkabilir)

*Tasarım(logo,web sayfası,mimari çizim gibi birçok proje olabilir)

*Veri Girişi(websayfasına,excel dökümanına vs.. size verilen verileri yada araştırarak bulacağınız verileri girmeniz istenebilir.)

Üye olmak için bu linki kullanabilirsiniz :                             BURDAN

Sizde yorum yapabilirsiniz!

 1. betül  |  Mayıs 30th, 2009 at 16:25 #

  Merhabalar,

  Yazınız çok faydalı oldu gerçekten. Teşekkür ediyorum.
  Bende bu siteye üye oldum ve birçok projeye bid verdim.Fakat bir türlü seçilmedim.
  Bunu sormak istiyorum.Acaba sitede yeni olduğum içinmi?
  Getafreelancer da seçilmek için nasıl bid vermem gerekiyor, aydınlatırsanız sevinirim.

  betül - Gravatar
 2. Suphi  |  Haziran 3rd, 2009 at 21:32 #

  basitçe söyleyebileceğim teklif verdiğiniz sayfada direkt tüm verilerinizi açıklamaya çalışmayın.Lütfen özel mesajınızı kontrol edin gibi kısa bir iletiyle özelden “verilen işe uygun olduğunuzu, hemen başlayabileceğinizi ve konuyla ilgili varsa eski deneyimlerinizden kısaca bahsedin.”

  Ayrıca escrow ödeme almadan işi yapmaya başlamayın!

  Suphi - Gravatar
 3. sinem  |  Haziran 4th, 2009 at 16:41 #

  Slm;
  Dürüst olmak gerekirse sözkonusu olan siteyi henüz tam olarak inceleyebilmiş değilim ama yine de kafama takılan birşeyi size hemen sormak istedim. Gördüğüm kadarıyla site ingilizce, hoş çok karışık bir site değil ama yine de hem ingilizcenizin orta düzeyde olduğunu hem de işverenlerle diyaloğu iyi tutmak gerektiğini söylemişsiniz. Peki bunun için orta düzeyde ingilizce yeterli oluyor mu yoksa siz mi çok mütevazisiniz? :)) Bunu biraz açarsanız sevinirim. Ayrıca uzun zamandır güvenilir bir freelancer sitesi arayıp bulamazken bu yazınızla bana yeni bir kapı açtığınız için teşekkür ederim. Güzel işler bol kazançlar…

  sinem - Gravatar
 4. Suphi  |  Haziran 5th, 2009 at 20:09 #

  Sitenin kullanımı sizin de belirttiğiniz gibi gayet basit.Kolay işler basit bir mantık kurulmuş.İngilizcenizin düzeyinin yeterliliği biraz da talip olduğunuz işlerle alakalı diyebilirim.Örneğin bir çeviri işi ile ilgileniyorsanız durum yeterli olmayabilir fakat veri girişi gibi daha çok emek yoğun işlerde çokta önemli olmayacaktır.

  Şunu da hatırlatmak isterim.Getafreelancer.com adresinde gördüğünüz işlerin birçoğu kurumsallaşmamış firmalar ya da bireysel girişimciler tarafından açılıyor.Bu da karşınızdaki kişinin sizden çok yüksek beklentilerinin olmayacağı anlamına gelir.Temel maksat ucuz iş gücünün kullanılabilmesi.

  Freelance çalışırken de en önemli belirtebileceğim konu “dürüstlük”. Dürüst ve sabırlı çalışırsanız eğer bir zaman sonra “işe seçilme” yerine “işi seçme” konumuna gelebilirsiniz.

  Ayrıca site üzerinden yaptığım 20-30 işin yanında, firmalarla oluşan dirsek temasım ve ikili ilişkiler, iş hayatımı bir üst basamağa taşıdığını söyleyebilirim.Arkasında ciddi bir kurum olan, işler ve güvenilir bir site.

  Suphi - Gravatar
 5. sinem  |  Haziran 6th, 2009 at 18:05 #

  İş yoğunluğunuza rağmen sorumu yanıtsız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Geri dönüşünüzden cesaret alarak kısa bir soru daha sormak istiyorum, çok vaktinizi almayacaksa bunu da cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Üniversite mezunu olmama rağmen bölümüm gereği office programları dışında çok fazla program bilgim yok maalesef. Freelance sitelerinden iş alabilmek için ne gibi programlar öğrenmeliyim ya da şunları bilirseniz çok daha rahat bu tarz işler alırsınız diyebileceğiniz şeyler var mı? İlginiz için tekrar teşekkür edrim. İyi günler…

  sinem - Gravatar
 6. Suphi  |  Haziran 6th, 2009 at 22:55 #

  Freelance iş yapabilmek tamamen sizi ilgi alanlarına kalmış bir durum Sinem hanım.Örnek vermek gerekirse veri girişi (data entry) ya da veri işleme (data processing) alanlarındaki işler için teknik bilgi gerekmez.Genellikle kopyala/yapıştır ya da bir sitede üyelik açmak gibi sadece zamanınızı alacak işlerdir.Fakat teknik ya da grafiksel işlerde konuyla ilgili becerilere sahip olmanız gerekir.

  Tasarımcı iseniz photoshop,3dmax,flash vs.. gibi programlarda deneyiminiz olması gerekir programlama alanında çalışmak istiyorsanız .net,c#,vb,php gibi programlama dillerinden birinde uzmanlaşmalısınız.Yani çalışacağınız alana göre uzmanlaşmayla ancak freelance sektöründe yer alabilirsiniz.

  Her işi yaparım tarzı yaklaşım bu sektörde pekte hoş karşılanacak bir laf değildir.Bu yüzden ilgi alanınızı belirtirseniz sektörün içindeki biri olarak tavsiyelerimi daha net belirtebilirim.

  Suphi - Gravatar
 7. sinem  |  Haziran 6th, 2009 at 23:48 #

  :)) Sanırım benim sorunum da uzmanlaşmak istediğim alana karar verememek. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunuyum gerçekte ve bu nedenle aslında tasarım ve programcılık konularına da oldukça yabancıyım. Şu anda maliye bünyesinde memur olarak çalışıyorum ve bu beni oldukça bunaltıyor çünkü birşeyler üretmeksizin ezbere iş yaparak her gün biraz daha tükendiğimi hissediyorum. Bu nedenle birşeyler üretebileceğim işlerle de uğraşabilmek bunu için de bu alanlarda uzmanlaşabilmek istiyorum. Asıl isteğim bir şekilde yayıncılık sektöründe yer alabilmek ama maalesef bunun için en ufak bir donanımım yok. Kısacası şu an elimdekilerle freelance olarak yapabileceğim sadece translation ve data entering sanırım. Ama ben daha fazlasını öğrenmek, bir konu üzerinde uzmanlaşmak istiyorum. Bu konu ne diye sorduğunuzdaysa maalesef şu anda ben de buna kesin bir cevap veremiyorum. Belki de biraz olsun fikrim olsun diye size bu soruyu yönelttim. Önemseyip ilgilendiğiniz, sabırla cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. İyi akşamlar…

  sinem - Gravatar
 8. fatih  |  Temmuz 22nd, 2009 at 13:32 #

  Suphi ve Sinem yazılarınızı okudum.Bişeyler söylemek istiyorum izin verirseniz.
  Ben Bilgisayar Programcılığı mezunuyum.Askerden geldikten sonrada dikey geçişle Açık Öğretim İktisata dikey geçişle kayıt oldum.Bu sene son nasipse.Daha sonrada Netron Bilişim Akademisi’ nde Yazılım Uzmanlığı eğitimi almaya başladım.Benim düşüncem Serbest Muhasebeci Mali Müşavir yada memurluk tarzımdan şansımı denemek.(Sinem sana bu konuda benziyorum sanırım)Yazılım bilgimede güveniyorum.Örneğin herşeyi bilme tarzından düşünceler bu sitede sevilmez tarzından düşüncenize son derece katılıyorum ve bende pekte hoş durmayacağını düşünüyorum.NET C#,MS SQL Server, MYSQL, PHP, ASP.NET,3D MAX ve Autocad bunların bazılarını üstün körü bazılarınıda profesyonel anlamda biliyorum.Bu ne tezatlık yada şimdi içinizden ya atıyorsunuz yada kararsız bir arkadaş diyebilirsiniz.Bu bilgilerin bazılarını üniversitede, bazılarını ise yazılım uzmanlığı eğitimleri sırasında, bazılarınıda oyun programlamada yardımcı olabilir düşüncesiyle öğrendim.Ne zamandır freelancer işine adım atmak istiyorum.İngilizcem sadece teknik ingilizce.
  Size kıssadan hisse sorum şu.İngilizceme güvenmediğim için bir tercümanla bile anlaşmayı düşünüyorum.Acaba işverenle yazışırken mail trafiği yoğun oluyor mu.Yada bu işi tercümansız başarabilme olanağım hiç yokmu.İkinci sorumda; bu işleri yaparken iki ayrı kişiyle iş alabilirmiyim.Örneğin 3d programlama için başka bir isimle, veritabanı programlama içinde başka bir isimle üye olabilirmiyim.Teşekkür ederim.
  Bu arada Sinem Hanım; bence İstanbul içinde yaşıyorsanız, sizin gibi düşünen insanlar Netron, Bilge Adam tarzında kurslara Cumartesi-Pazar için kayıt oluyordu.Eğer böylede bir imkanınız yoksa internette bir çok döküman var.Yeterki istediğiniz, ilgi alanınızın ne olduğunu sorgulayın.Baştan bir uygulamayı, programı kodlama yoluyla yazmak istiyorsanız C# ve Phyton gibi dilleri önerebilirim.Web tabanlı programlama istiyorsanız PHP yi öneririm.Bu konudada dökümanda önerebileceğim siteler var.Database yani veritabanı alanında ise MS SQL i öneririm.Tabi bu dediklerim benim düşüncelerim.MSSQL derken en iyisi değil sadece çok kullanıldığı söylemek için diyorum.Ama tabi bunlar hep birbirine iç içe girmiştir.Web tabanlı programcılık düşünüyorsanız;PHP,Apache,MYSQL,AJAX,RUGBY gibi programlar bilmelisiniz.(PHP için 2 haftalık her öğle arası tatillerinizi ayırsanız bile yeter bence)Bunlarıda pek gözünüzde büyütmeyin.Yada grafik alanında çalışmak istiyorsanız ve elinizde bu işe yatkınsa 3D max(Dökümanı internette en kolay bulunabilen program nerdeyse),Maya,Autocad gibi programlar önerebilirim.Para için değil öncelikle işi yaparken hemde keyif alabileceğiniz bir işi öğrenin.Bunu yaptıktan sonra iş sadece teferruata kalıyor.En önemlisi sizin ne istediğiniz.Teşekkürler okuma sabrınızı gösterdiğiniz için.İyi çalışmalar….

  fatih - Gravatar
 9. Suphi  |  Temmuz 22nd, 2009 at 14:59 #

  Fatih bey öncelikle sorunuzu cevaplamaya çalışarak başlayayım.Yanlış hatırlamıyorsam eğer GAF (getafreelancer) üzerinde sadece 1 hesapla işlem yapabiliyorsunuz fakat kişisel deneyimlerime dayanarak farklı alanlarda teklif vermeniz ve ödemelerinizi farklı yollarla çektikten sonra 2 farklı hesap kullanmanız çok sorun olmayacaktır.

  Ayrıca projelerde ingilizce yeterliliğiniz konusunda tereddütünüz oldugundan bahsetmişsiniz.Verdiğiniz bilgilere göre ingilizcenizin irtibat için yeterli olacağını düşünüyorum, bir çevirmenle anlaşmanıza gerek yok benim görüşüm.GAF üzerinde karşınıza gelen çoğu firmanın sizden ucuz iş beklediğini göz önünde bulundurarak sizden “projenin ilerleyiş aşamalarında karşılaşılan zorluklara, çözümsel bir bakış açısıyla…” gibi ingilizce cümle kurmak yerine ” project is done” cümlesini bekler.

  Siz projenin gereksinimlerini net anladığınızı ve yeterli donanıma sahip oldugunuzu düşünüyorsanız, teklif verin.

  Saygılarımla,

  Suphi - Gravatar
 10. fatih  |  Temmuz 24th, 2009 at 10:47 #

  Hocam ilginize teşekkür ederim.

  fatih - Gravatar
 11. fatih  |  Temmuz 25th, 2009 at 18:26 #

  GAF için ücretsiz kayıt olunabiliyor.Neden gold üyelik önerdiğinizi anlayamadım.Site yönetimi bu kişiler için ayrıca bir kolaylıkmı sağlıyor.Bir sorumda siz GAF’ ta bu işe başladınız içinmi GAF diyorsunuz.Yani neden elance yada odesk değilde GAF.GAF’ ın ayrıca bu sitelere karşı bir üstünlüğü varsa paylaşırsanız sevinirim.

  fatih - Gravatar
 12. Suphi  |  Temmuz 26th, 2009 at 18:32 #

  Evet ücretsiz üyelik açabilirsiniz fakat şöyleki yeni başlayan bir freelancerın ( 0 iş yorumuna sahip) sitedeki projelere verdiği teklifle iş almasının oldukça güç olacağını düşünüyorum.

  Gold üyelikle sadece daha fazla projeye teklif verebilmek gibi bir hak doğuyor ama asıl önemli olan gaf daki hesabınızın daha inandırıcı olması ve güven vermesi konusu.

  Gaf i açıklamamın nedeni deneyimimin bu sitede olması, elance ve odesk i kullanmadım.Yanlış hatırlamıyorsam elance üzerinden bir projeye teklif vermekte ücretliydi.Muhtemelen bunun için tercih etmemiştim.

  umarım açıklayıcı olmuştur.

  Suphi - Gravatar
 13. fatih  |  Temmuz 27th, 2009 at 10:03 #

  Suphi Bey, birçok sitede freelancer üzerine bulamadığım soruları cevapladığınız için teşekkür ederim.

  fatih - Gravatar
 14. murat  |  Ekim 2nd, 2009 at 16:53 #

  bende uzun zamandır üyeyim ingilizcem de iyidir ceviride yapabilirim ama bir turlu projeleri kapamıyorum acaba gold uye olsak mı ne yapsak yada biraz daha sabır belki data processing entry gibi işlemler kaparız ayrıca bildiginiz ödeme aldıgınız baska sitelerde var mı siz değerli arkadasların bu sekilde calısıp para kazanabilcegimiz yanı tıkla reklamlara al para seklinde scam gibi degilde..

  murat - Gravatar
 15. sinem  |  Nisan 6th, 2010 at 10:34 #

  Fatih bey gecikmeli de olsa önerileriniz için çok teşekkür ederim… Belki de nereden başlayacağımı bilmeme sebebim ne istediğimi bilmemekten ziyade bilgisayar programları konusunda pek fazla bilgi sahibi olmamam ( hangi program ne işe yarar gibi) Sanırım öncelikle bu konuda bi kılavuza ihtiyacım var :)) Tavsiyeleriniz doğrultusunda bi yerlerden başlamaya çalışacağım artık… Size de bu GAF konusunda bol şans… Bu arada ben de teklif vermeye bir türlü cesaret edemeyenlerdenim :s

  sinem - Gravatar

Yorum Yazabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

seo