seo

Ben Harper

25 Kas, 2008  |  Yazar:  |  Kategori:Müzik
Ben Harper

Ben Harper

Ben Harper 28 Ekim, 1969 Claremont, Kaliforniya, ABD doğumlu Amerikalı bir müzisyen‘dir.

Harper gitar çalmaya memleketi olan Claremont‘da başlamıştır. Zamanla slide guitar ve Weissenborn tipi gitarları çalmada ustalaşmıştır. Gençliğinde arkadaşı gitarist Tom Freund ile birlikte (Pleasure and Pain) isimli Gramophone record|LP albümünü çıkarmıştır. Bu albüm denemesinden sonra, Harper Virgin Records ile bir kayıt anlaşması yapmış ve böylece Welcome to the Cruel World (1994) adlı albümü ortaya çıkmıştır.

Bu albümü üniversiteli gençlerin favorilerinden birisi olan ve bugüne kadarki en iyi parçaları listesine bu albümden bir çok parça giren Fight For Your Mind (1995) adlı albümü izlemiştir. 1999 yılında Santa Barbara Bowl da, Harper o zamana dek tanınmayan ve henüz kayıt yapmamış olan Jack Johnson ile tanışmıştır. Harper Johnson’ın 12 adet demo parçasının olduğu kaseti yapımcısı olan J.P. Plunier’a iletmiştir ve böylece Johnson da ilk albümünü çıkarmıştır.

Kariyerinin henüz başından itibaren Avrupa’da kendi ülkesine göre daha fazla ilgi çekmiştir. A.B.D.’de iyi bilinen bir sanatçı iken, Fransa, Almanya, İsviçre ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde bir yıldız olmuştur. Sanatçı Türkiye’de de iki sefer Ankara ve İstanbul’da olmak üzere konserler vermiştir.

2006 yılında, Harper Billboard Listeleri’nde 7.nci sıraya kadar yükselen Both Sides of the Gun albümünü çıkarmıştır.

Sizde yorum yapabilirsiniz!

Yorum Yazabilirsiniz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

seo